Відеоаналітику сьогодні можна віднести до бізнес інструментів в сфері рітейлу — процесу, що означає роздрібну торгівлю орієнтовану на масового покупця. Дана властивість сучасних відеосистем перетворюється в одну з головних метрик для щоденного контролю продажів шляхом отримання таких даних:
- кількість відвідувачів;
- пікове навантаження;
- розподіл клієнтів по входах в торгову точку;
- конверсію (порівняння кількості відвідувачів до кількості зроблених покупок (чеків));
- розподіл конверсії за часом;
- лояльність покупців.
Для отримання цих даних необхідно встановити інтелектуальні та багатофункціональні системи відеонагляду, які можуть вести підрахунок відвідувачів, формувати теплові карти та виявляти найбільш відвідувані зони в магазині, контролювати черги та транзакції, керувати роботою касової зони, стежити за асортиментом товарів на полицях. Все це допомагає аналізувати бізнес-процеси, підвищувати якість клієнтського сервісу, скорочувати витрати і, зрештою, заробляти більше.
При побудові такої системи необхідно враховувати всі особливості конкретної роздрібної точки чи торгової мережі. Розглянемо основні підходи та принципи побудови такої відеосистеми.
Паркінг
Це територія де розпочинається робота системи відеонагляду магазину. У зоні в’їзду-виїзду встановлюється ANPR-камера (Automatic number-plate) – інтелектуальна система розпізнавання номерних знаків транспортних засобів. Завдання цієї системи здійснювати перевірку номерів автомобілів по «білих» та «чорних» списках, в системі оплати паркування та керувати шлагбаумом. Камера розроблена для використання у вуличних умовах: антивандальна, водонепроникна та здатна відстежувати переміщення автомобілів навіть у темряві.
Для контролю ключових зон (зони розвантаження, вхід) та розташування автомобілів на території рекомендовано використовувати камери з технологією DarkFighter. Завдяки покращеній світлочутливій матриці та високій роздільній здатності в 4 Мп технологія дозволяє отримувати деталізоване зображення навіть уночі, при необхідності можна використовувати ІЧ-підсвічування з дальністю дії до 30 метрів.
Збір статистику на вході
Вхід – одна із ключових точок магазину. Крім забезпечення безпеки, тут потрібно вести підрахунок людей, що входять і виходять. Ці дані необхідні для оцінки відвідуваності торгової точки, визначення ефективності акцій або реклами, складання розкладу для персоналу, планування службових заходів, визначення необхідності декількох виходів або кас, забезпечення безпеки і т.д.
Використання таких класичних методів підрахунку, як інфрачервоні та теплові датчики, лічильники відчинення-зачинення дверей – дають низьку ефективність таких рішень. Недоліки: погано справляються в години пік, не поділяють відвідувачів, що входять і виходять, не можуть точно визначити кількість людей, коли вони проходять групою.
Проблема вирішується за допомогою спеціальної камери підрахунку людей. Пристрій монтується над вхідними дверима на висоті від 2,5 – 4 метрів та збирає статистику потоку. Два об’єктиви дозволяють з високою точністю розрізняти окремих відвідувачів у натовпі та формувати статистику відвідуваності.
Друга поширена проблема при спостереженні за вхідною зоною – засвітка зображення вдень та слабке освітлення вночі. У цьому випадку питання вирішується за допомогою технології широкого динамічного діапазону WDR (Wide Dynamic Range), яка знижує засвітку кадру та формує зображення високої якості при будь-якій зміни освітленості. Камери встановлюються по центру входу на відстані 3-5 метрів і контролюють всю вхідну зону. Інтелектуальна система розпізнає обличчя, що запобігає дублювання підрахунку.
Контроль черг та транзакцій на касах
Черги – ще одна проблема на касах. Через довге очікування клієнтів у чергах магазини можуть втрачати до 40% виторгу. Інтелектуальна функція керування чергою веде підрахунок людей у касовій зоні та фіксує час очікування кожного з них. Якщо потік покупців стає занадто великим і час очікування перевищує задану величину, система відеонагляду надсилає повідомлення оператору системи або адміністратору магазину повідомленням про необхідність відкриття додаткової каси. Камера також збирає загальну статистику часу очікування, яку можна використовувати для звіту, формування розкладу роботи касирів та інших робочих завдань.
До проблем у касовій зоні можна віднести також шахрайство, крадіжки, конфлікти покупців із касирами. Для їх вирішення можливе інтегрування мережевих реєстраторів (NVR – Network Video Recorder) із POS-терміналами. Працює це так: камера над касою записує відео, а реєстратор з POS-функцією накладає на зображення з камери інформацію про транзакції. Оператор системи може точно співставити час операції на касі з конкретним співробітником та клієнтом, і у разі конфлікту дані з камери використовуються як доказова база. Запис звуку здійснюється за допомогою кодеку mp3, що оцифровує сигнал і дозволяє передавати звук із мікрофона камери у високій якості.
Створення теплових карт торгових залів
Ще одна функція відеосистем, яку можна використати для вирішення маркетингових завдань – створення теплової карти. Відеоаналітика камери відстежує зони з найбільшою відвідуваністю і створює теплові карти найбільш привабливих для відвідувачів зон торгового залу. Аналіз таких карт допомагає маркетологам і власникам бізнесу зрозуміти, які товари і в яких секціях продаються краще за інших, а також оцінити ефективність акцій і розміщення товару.
Коридорний режим
Стандартний режим, в якому камери знімають — горизонтальний. При спостереженні за вузькими коридорами, проходами між стелажами кадри виходять малоінформативними, оскільки більшу частину кадру займають статичні ділянки, де нічого не відбувається (наприклад стіни або стелажі). Для таких ділянок слід використовувати відеокамери з функцією «коридорного режиму», коли формат зображення змінюється на вертикальний – з 16:9/4:3 на 9:16/3:4 – для більш зручного перегляду вузьких ділянок об’єкту.
У проходах між полицями встановлюються мережеві камери з HDMI-виходом, який дозволяє виводити зображення на монітори у залі в режимі реального часу. Рішення не тільки контролює ситуацію в магазині, а й виконує роль додаткової страховки: людина бачить своє зображення на моніторі, що створює сильний психологічний ефект для тих, хто зважився на крадіжку.
Контроль складських приміщень
Для запобігання крадіжкам, контролю за входом, виходом та внутрішніми коридорами складів ефективним рішенням є панорамні камери, наприклад із серії PanoVu. Камери цієї серії обладнані трьома фіксованими об’єктивами та одним PTZ для більш ефективного моніторингу ключових областей на складі. Таким чином, одна камера дозволяє стежити відразу за кількома зонами, що забезпечує суттєву економію на закупівлі додаткових пристроїв, їх монтажі та обслуговуванні. Додаткові функції, такі як потужне інфрачервоне підсвічування та оптичний зум, дозволяють контролювати навіть найдрібніші деталі зображення незалежно від рівня освітлення в приміщенні.
Як додатковий захист на складах можна застосовувати двоспектральні тепловізійні камери. Тепловізійний об’єктив забезпечує моніторинг пожежної обстановки і фіксує навіть незначні зміни температури, що дає змогу виявити місце займання на ранній стадії, ще до появи видимого полум’я. Оптичний об’єктив використовується для звичайного моніторингу та перевірки даних із тепловізійного датчика в режимі видимого спектру.
Як працює система
Ефективна робота кожної камери та кожного пристрою в системі була б неможлива без програмного забезпечення. З його допомогою оператор може виводити потрібне зображення на монітор, отримувати та надсилати повідомлення про події. Система також забезпечує зберігання даних та роботу з аналітикою. В основі програмного забезпечення у Hikvision лежить професійне ПЗ Hik-Central або безкоштовне iVMS-4200. Вибір програмного забезпечення обумовлений розмірами об’єкта та конкретними завданнями, які необхідно вирішити власнику бізнесу.
Апаратна частина будується з урахуванням мережевих відеореєстраторів (NVR). Вони розташовуються модульно – групами на поверхах, щоб оптимізувати витрати на прокладання кабелю від камер до реєстратора. Завдяки модульності легко масштабувати систему та додавати до системи нові пристрої. Завдяки функції PoE мінімізується кабельна інфраструктура, спрощується монтаж та скорочуються витрати – камери використовують один кабель для живлення та передачі даних. Відеореєстратори також відповідають за роботу аналітичних функцій системи безпеки, передачі та зберігання даних.
До загальної системи підключаються інші елементи комплексної системи на об’єкті: сервери, комутатори, POS-термінали, цифрові табло. Завдяки використанню стандартних протоколів система дає можливість впроваджувати елементи сторонніх виробників, інтегрувати камери різних поколінь, швидко та без додаткових витрат масштабувати систему зі збільшенням площ торгових залів чи розширення торгової мережі, навіть у інших містах.
Якщо Ви зацікавлені у збільшенні свого доходу за рахунок оптимізації продажів, використовуючи алгоритми відеоаналітики в сучасних системах відеонагляду, скористайтесь послугами від “Арсенал СТ”. Отримати консультацію можна за телефоном 0-800-408-088 або звернувшись в офіс компанії за адресою м.Луцьк, вул.Шопена, 12.